Startupuj vyhrála aplikace, která pomůže v boji proti plýtvání s potravinami
31. 1. 2024
O vítězi městského projektu Startupuj 2023 je rozhodnuto! Z velkého finále v technologickém parku TechTower si pomyslné zlato odnesli tři žáci druhého ročníku Střední školy informatiky a finančních služeb v Plzni. Tým ve složení Michal Ježek, Timotej Halčík a Khoi Hoang Nguyen představil návrh aplikace s názvem KeepFresh, která sleduje datum spotřeby nakoupených potravin, navrhuje z nich recepty a upozorňuje uživatele na slevové akce. Za první místo získali žáci finanční odměnu 20 tisíc korun od plzeňského startupu BestTalk, jenž se aktivně zapojuje do Plzeňského inovačního ekosystému PINE.
Slavnostní večer se uskutečnil ve čtvrtek 25. ledna 2024. V porotě usedl radní města Plzně Daniel Kůs, ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora a konzultant z Podnikatelského a inovačního centra Plzeň Lukáš Maixner.
„Přijít s myšlenkou, která může přispět k řešení celospolečenského problému, a tím je plýtvání s potravinami, získává automaticky bod navíc. Přestože mají kluci před sebou dlouhou cestu a hodně práce, věřím, že aplikace má šanci uspět v reálném životě,“ zhodnotil Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Aplikace je nyní ve fázi návrhu, autoři chtějí za získanou finanční odměnu vyvinout první prototyp a také spolupracovat s obchodními řetězci kvůli získávání dat. V úvahu přichází i zapojení umělé inteligence pro rozpoznání data expirace na obalech potravin.
„Pro kluky z KeepFresh i pro dalších deset prezentujících týmů to byla často první zkušenost vystoupit před velkým publikem. V sále seděli jejich spolužáci, učitelé, rodiče, zástupci z médií a další hosté. Porota kromě originality nápadu a jeho využitelnosti v praxi hodnotila i způsob prezentace. Mít dobrou myšlenku často nestačí, důležité je umět ji vysvětlit, ukázat, prodat. I na tom jsme s nimi od září ve školách pracovali v rámci výuky Startupuj,“ řekl Tomáš Cholinský, ředitel SIT Portu, úseku Správy informačních technologií města Plzně.
Projekt Startupuj funguje v Plzni od roku 2021. Na vybraných středních školách vyučují podnikatelské dovednosti lektoři ze SIT Portu a experti ze světa podnikání. „Středoškoláky učíme, jak začít úspěšně podnikat, nabízíme jim zázemí i služby tak, aby jejich cesta byla co nejjednodušší. Děláme to proto, aby v budoucnu přinesli Plzeňanům nová a dobře placená pracovní místa. Aby městu s nadsázkou vrátili to, čeho se jim teď v rámci podpory dostalo,“ vysvětlil myšlenku Plzeňského inovačního ekosystému PINE Luděk Šantora, ředitel SITMP.
„V letošním školním roce jsme vyučovali přes 200 žáků a hodnotili 80 projektů. Logicky nemohli do finále postoupit všichni a občas bylo těžké se pro někoho rozhodnout. Ale ten, kdo chce na svém projektu dál pracovat, má šanci a rádi mu s tím pomůžeme. Neodmítáme nikoho, kdo má chuť něco zkusit a dokázat. Třeba jako student Vojta, který se při jednom vyučování přihlásil, že by chtěl slavnostní večer moderovat. Dali jsme mu šanci a on si svou premiéru v roli moderátora vyzkoušel rovnou před velkým publikem. Zvládl to skvěle a je naším druhým pomyslným vítězem celého večera,“ uzavřela Anna Čudáková, projektová manažerka SIT Portu.